Doprava ZDARMA od 75,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servis[email protected]|+421 220 512 509
0

FEBRUÁR – orgánom mesiaca sú obličky

Bylinky pro ledviny

 

 

Hlboká poklona pred matkou prírodou za jej predvídavosť aj veľkorysosť – pretože jedna oblička v podstate k normálnemu životu stačí, vybavila človeka pre istotu dvomi. A dobre vedela prečo.

 

My si dnes ukážeme, ktoré bylinky sú pre normálnu činnosť obličiek a celého urologického systému tie najlepšie.

 

Bylinky na obličky

Breza previsnutá (Betula pendula)

Breza býva súčasťou mnohých urologických čajov. Okrem toho, že môžeme jej sušené lístie popíjať ako čaj, je možné v zdravých výživách zohnať aj brezovú šťavu. Breza podporuje normálnu funkciu močových ciest a obličiek, pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi a prispieva tiež k normálnemu tráveniu a detoxikácii organizmu.

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)

Žihľava je známou pŕhlivou bylinkou, ktorej mladé výhonky sa zbierajú predovšetkým na jar, a to buď na lisovanie čerstvej šťavy, alebo na popíjanie čaju, ktorý sa využíva hlavne pri jarných detoxikačných kúrach. Žihľava je veľmi prospešná, pretože prispieva k normálnej funkcii močových ciest a prostaty, podporuje zdravé kosti, kĺby, vlasy a nechty. Podporuje taktiež správnu činnosť cievnej sústavy a uľavuje od pocitov ťažkých nôh.

Brusnica veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon)

Traduje sa, že na obličky sú dobré brusnice alebo brusnicová šťava. Ak teda máme nejaké problémy, rozhodne nič neskazíme pojedaním brusníc alebo popíjaním nariedenej brusnicovej šťavy. Vyhýbajme sa však silne koncentrovaným kyslým šťavám, mohli by totiž močové cesty ešte viac podráždiť.

Praslička roľná (Equisetum arvense)

Na podporu funkcie obličiek a močových ciest je vhodná aj praslička. Zoženiete ju buď ako súčasť bylinných zmesí, alebo samostatne. Praslička sa najčastejšie užíva ako čaj, ale výborné sú aj sedacie kúpele alebo obklady.

 

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

Krásny vres, ktorý na jeseň kvitne na stráňach, je ďalšou bylinkou vhodnou na podporu činnosti močových ciest – obličiek. Celkovo upokojuje. Popíja sa v podobe čaju, je možné však využiť aj sedacie kúpele alebo tinktúru.

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea)

Zlatobyľ je ďalšou výbornou bylinkou nielen na podporu normálnej činnosti močovej sústavy, ale aj na prostatu. Pôsobí taktiež ako antioxidant, podporuje normálny stav kĺbov, prirodzenú obranyschopnosť a (pre)menštruačný a menopauzálny komfort.

Čaj na podporu normálnej funkcie obličiek

Ako na prípravu čaju:

 

  • 30 g sušených šípok
  • 10 g semien koriandra
  • 15 g semien anízu
  • 10 g sušenej vňate šalvie
  • 25 g sušených listov jahody
  • 10 g sušených bobúľ borievky
  • 25 g sušených brezových listov

 

Všetko zmiešame dohromady, 20 gramov zmesi potom prelejeme 3/4 litra vriacej vody a necháme lúhovať 12 hodín. Potom uvedieme do varu a necháme asi na 4 minúty prejsť varom. Hrniec odstavíme a obsah po 20 minútach scedíme. Vychladený čaj pijeme v priebehu dňa po veľmi malých dávkach.