Doprava ZADARMO od 50,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servisinfo@prezdravie.sk|+421 220 512 509
0
0

AUGUST – mesiac termoregulácie

Bylinky pro termoregulaci

 

 

Tento mesiac je vyvrcholením aktívneho leta, ktoré ako by nám napovedalo, aby sme sa zamerali na posilnenie lymfatického systému, imunity a štítnej žľazy. Elementom leta zostáva oheň, spočiatku je farbou augusta tmavočervená, ale koncom mesiaca pomaly prechádza na oranžovú – práve tato farba môže upokojovať a zmierňovať prípadnú slabosť z nadbytku tepla.

Občasná zimomravosť objavujúca sa hlavne ku koncu leta potom naznačuje, že nám chýba radosť a vášeň, naopak, nadmerné horúco nás nabáda k pokoju a spracovaniu prudkých emócií. Je taktiež vhodné dodržiavať pitný režim alebo si zájsť na kvalitnú lymfatickú masáž.

 

Chladivé kúpele

Slovné spojenie „dať si vaňu“ v nás síce evokuje skôr mrazivé zimné dni, keď sa človek uchýli do vlhkého tepla kúpeľne, aby sa riadne „vypotil“, vaňa nám však môže poskytnúť úľavu aj od neznesiteľnej horúčavy. Nemusíme si do nej napustiť práve tú najľadovejšiu vodu priamo zo studne, k ochladeniu tela postačí už vlažná voda, ktorá je aspoň o desať stupňov chladnejšia než je naša telesná teplota, a pozvoľným pripúšťaním studenej vody môžeme jej teplotu naďalej nenásilne znižovať. Nie je ale nič lepšie, než pridať do takéhoto kúpeľa ešte nejaké bylinky – správne vybrané nám dopomôžu k relaxácii a celkovému upokojeniu a z vody sa vynoríme príjemne ochladení a voňaví. Výborne sa hodí napríklad mäta pieporná a šalvia lekárska.

Mäta pieporná vňať
Salvia Paradise
Mäta pieporná vňať
do 10.10. u vás
šalvia list
Salvia Paradise
šalvia list
do 10.10. u vás
Šalvia bylinný čaj 50 g
Wolfberry
Šalvia bylinný čaj 50 g
do 10.10. u vás

Chladivý kúpeľ z nechtíka lekárskeho a otrúb

Zklidňující koupel

Ak sa nám naozaj nepodarilo odhadnúť čas strávený na slnku a teraz trpíme sčervenanou, horúcou kožou, z ktorej sála teplo, pomôže nám kúpeľ z nechtíka lekárskeho a ryžových otrúb, ktoré upokojujú pľuzgiere z tepla a kožu spálenú slnkom.

Budeme potrebovať:

  • 1/4 hrnčeka sušených kvetov nechtíka lekárskeho
  • 1/4 hrnčeka ryžových otrúb
  • štvorec jemného plátna (približne 25x25 cm)
  • povrázok

Kvety nechtíka a ryžových otrúb položíme na štvorec látky a pomocou povrázka všetko zviažeme do balíčka. Položíme do vane, najprv napustíme horúcu vodu, aby sa uvoľnili potrebné látky, až neskôr pripustíme vlažnú a v priebehu kúpeľa si vrecúško prikladáme na spálené miesta.

Bylinné nápoje

Pitný režim je dôležité dodržiavať vždy, avšak v lete to platí dvojnásobne. Tekutiny sa nám z tela doslova vyparujú ako mávnutím čarovného prútika, potíme sa viac než obvykle, a tým máme omnoho väčší výdaj tekutín než napríklad v zime. V ideálnom stave to aj pociťujeme a automaticky pijeme viac než normálne, ale sú aj takí jedinci, ktorí pocit smädu vnímajú slabšie, problém s tým majú napríklad starší ľudia, a tak je nutné si príjem tekutín strážiť a mať poruke stále niečo na pitie.

Silne chladené nápoje nám dávajú pocit, že nás naozaj ochladia, ale je to presne naopak. Keď telo pocíti prítomnosť niečoho ľadovo chladného, je to preň šok a vyšle impulz na to, aby sa nám organizmus ešte viac otepľoval. Preto sa odporúča piť aj v lete skôr teplé či vlažné čaje. Najideálnejšie sú odvary z takých byliniek, ktoré majú chladivé účinky.

  • Mäta pieporná osvieži už svojou vôňou a nie je ťažké pestovať si ju doma na záhradke či v kvetináči. Pridať ju môžete rovnako ako aromatickú bazalku a fenikel aj do šalátov.
  • Čaj z fenikla taktiež skvelo ochladzuje náš organizmus.
  • Šalvia účinne znižuje potivosť, stačí hodiť pár jej lístkov do hrnčeka a zaliať horúcou vodou. Proti poteniu pôsobí aj vonkajšie omývanie šalviovým čajom, okrem toho pôsobí aj proti akné – v takom prípade ale lúhujeme čaj 10 minút, necháme vychladnúť a oplachujeme ním postihnuté miesta.
  • Koriander nielenže ochladzuje naše telo, ale taktiež bojuje s pachmi, čo v lete ocenia úplne všetci. A obyčajný hrnček vlažného zeleného čaju nám organizmus tiež krásne ochladí.

A ak snáď aj tak zatúžime po nejakom chladnejšom nápoji, môžeme si pripraviť z vyššie zmienených byliniek domáci ľadový čaj. Horúci čaj osladíme medom, necháme vychladnúť a môžeme prihodiť aj pár kociek ľadu, dochutiť a dozdobiť plátkami citrónov či pomarančov. Citrusy ako exotické ovocie taktiež prispejú k celkovému ochladeniu.

Ochladzovacie spreje

Pomocou vyššie zmienených byliniek si taktiež môžeme vyrobiť domáce chladiace rozprašovače. Čaj jednoducho necháme vychladnúť, prelejeme do sklenenej fľaštičky vybavenej rozprašovačom a uložíme do chladničky (príp. na pár minút do mrazničky). Čaj môžeme podľa potreby ešte nariediť obyčajnou vodou. Môžeme ho použiť na okamžité ochladenie, keď si trochu striekneme na horúcu odkrytú pokožku. Ideálnou bylinkou je v tomto prípade rumanček, ktorý má na kožu priaznivý vplyv a u ktorého na rozdiel od iných byliniek takmer nehrozí alergická reakcia, pretože je veľmi šetrný a upokojujúci.

Ďalší spôsob, ako telo čo najrýchlejšie schladiť, je strčiť na chvíľu zápästia v mieste pulzových zón pod tečúcu ľadovú vodu. Ďalej sa odporúča v lete nejesť príliš tučné a mastné jedlá a obmedziť by sa mal tiež alkohol. Zdanie klame, ale ani orosený pohár kvalitného slovenského piva, nášho zlatého pokladu, nám teplotu nezrazí.