Chystáte sa na predvianočnéupratovanie? Čo tak vyskúšať ekologické produkty, ktoré sú šetrné nielen k vašej pokožke, ale aj k životnému prostrediu?
Pranie a sušenie bielizne
Hľadáte rady, ako na pranie a sušenie bielizne tak, aby bolo šetrné k prírode aj k vašej pokožke? Vyhýbajte sa chemickým pracím prostriedkom, pri ktorých si nie ste istí ich zložením.
Silne znečistenú bielizeň nechajte najprv dostatočne odmočiť a na odolné škvrny naneste prírodné pracie mydlo. Kapacitu práčky využite ideálne z 3/4 a skontrolujte aj tvrdosť vody. Ak máte v domácnosti tvrdú vodu, využite zmäkčovadlo. Pre úsporu energie perte na 30 – 40 °C a práčku nezabudnite raz za čas vyčistiť, šetríte tým jej životnosť.
Na prevoňanie bielizne často stačí len samotný prací prostriedok, ak však chcete bielizni dodať extra vôňu, siahnite po prírodných avivážach či parfumoch na bielizeň.

Umývanie riadu
Umývate riad v rukách alebo máte doma umývačku? Či už tak alebo onak, vždy myslite na to, aké prípravky používate a ako sú v prírode rozložiteľné a šetrné k pokožke vašich rúk. Občas na umytie pohára stačí čistá voda, ale obvykle na riade po varení zostane množstvo nečistôt. Verte, že aj prírodné prostriedky na umývanie sú maximálne účinné a so špinou si bez problémov poradia.
Aj umývačka riadu ocení prírodné tablety a gély, raz za čas jej nezabudnite dopriať kompletnú očistu.
Nejde však iba o prípravky, ale aj o hubky a handričky na riad. Siahnite po tých z prírodných vlákien a materiálov, ktoré je možné vyprať a opakovane použiť, prípadne sa niektoré hubky dajú dokonca aj kompostovať.

EKO prostriedky na upratovanie
Čo keby sme vám povedali, že nepotrebujete drahé čističe ani tráviť upratovaním množstvo času? Môžete totiž využiť aj jednoduchých pomocníkov, ktorých máme všetci v domácnosti a ktorých používali už naše babičky. Ide predovšetkým o jedlú sódu, kyselinu citrónovú či citrón a ocot. Doplniť ich môžete aj esenciálnymi olejmi, ktoré dodajú domácim prostriedkom na upratovanie vôňu a sviežosť.
Ak predsa len chcete vložiť dôveru do hotových čističov, ktoré si kúpite v obchode, tak potom siahnite po overených eko značkách. Ich produkty obsahujú minerálne a rastlinné prísady a sú v prírode kompletne odbúrateľné.
Upratovanie potom sprevádza skvelý pocit nielen z čistej a bezpečnej domácnosti, ale aj z toho, že ste pre prírodu urobili niečo skvelé. :-)

Triedenie odpadu, recyklácia a kompostovanie
Že by sme mali triediť odpad, to už dnes vie každé malé dieťa v škole. Triedenie sa začína v domácnosti, kde by sme mali mať koše na triedený odpad alebo aspoň odpad triediť do starých tašiek či krabíc. Základom by malo byť vždy aspoň triedenie odpadu na sklo, plast, papier, nebezpečný odpad a elektroodpad.
Hitom sú aj kompostéry na bioodpad, ktoré môžete mať nielen klasicky na záhrade, ale dokonca aj v byte. Šikovnými pomocníkmi do domácnosti sú totiž vermikompostéry, ktoré na kompostovanie využívajú kalifornské dážďovky. Také spojenie kompostu a domácich miláčikov v jednom. :-) Kompost potom využijete ďalej v domácnosti ako skvelé hnojivo do kvetináčov.
