Princípy ochrany súkromia na Prezdravie.sk

prispôsobujeme na mieru vám. Na základe vašeho chovania na webe personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantné ponuky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumiem“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte tiež s využívaním cookies a predaním údajov o chovaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach

Získajte DOPRAVU ZADARMO s nákupom produktov Astina.
2 mesiace na vrátenie
Zákaznícky servis  [email protected] | +421 220 512 509
Menu

V súčasnosti narastá záujem o medicínske huby, pochádzajúce (až na výnimky) zo zemí Ďalekého Východu – Číny, Japonska a Vietnamu. Niektoré, ako napríklad Hliva alebo Reishi sú už docela známe, iné sú zatiaľ do nášho povedomia zatiaľ toľko nedostali. Zoznámime sa s niektorými z nich a povieme si, aké prírodné látky obsahujú a čím nám môžu byť nápomocné. 

Cordyceps je himalájskym klenotom, známym už tisíc rokov. Používa sa pre posilnenie imunity a nervovej sústavy, spomaľuje starnutie a na doplnenie energie. U nás sa v poslednej dobe stále častejšie dostáva do hľadáčika športovcom, ktorí využívajú jeho schopnosť k zlepšeniu výkonu a kondície a po tréningu pre regeneráciu svalov.

 

Húsenica, ako sa v našom jazyku Cordycepsu prezýva, je zo všetkých medicínskych najsilnejším dobíjačom energie. Rastie vo veľmi vysokých nadmorských výškach, v horách Tibetu. Je nabitá radou vitamínov, minerálov aj stopových prvkov, ako sú vitamíny B1, B2, B12, E, K aj prospešné omega mastné kyseliny a aminokyseliny.

 

Viac o Cordyceps sa môžete dozvedieť tu.

Hliva je asi najznámejšou čínskou hubou, ktorá si získa obľubu medzi širokou verejnosťou. Má svoje čestné miesto nie len v doplnkoch stravy, bežne sa dnes používa v kulinárskom umení. Obsahuje radu vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín.

 

Hliva obsahuje vitamíny B, C, D a K. Ďalej ešte zinok, železo, draslík, jód alebo selén, dôležité aminokyseliny a proteíny. Prispieva k normálnej funkcií imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

 

Viac o Hlive sa môžete dozvedieť tu.

Reishi je právom označovaná ako " Kráľovná hub ", v starej Číne bola dokonca nazývaná "Božskou hubou nesmrteľnosti". Už v tej dobe boli známe jej vynikajúce vlastnosti podporovať zdravie a predlžovať život. Dnešné vedecké štúdie to potvrdzujú.

 

Rovnako ako väčšina ostatných medicínskych hub dokáže imunitu podporiť, pokiaľ je slabá, ale tiež regulovať, pokiaľ je nadmerná. Obsahuje dôležité polysacharidy ( a to hlavne β-(1, 3)-D-glukany), glykoproteiny, triterpeny, steroly a mnohé ďalšie.

 

Viac o Reishi sa môžete dozvedieť tu.

Chaga patrí medzi najsilnejšie antioxidanty na svete. Neocenia ju však iba priaznivci anti-agingu, taktiež prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

 

Rezavec šikmý, ako sa Chaga nazýva v slovenčine, pochádza zo sibírskych stepí, kde parazituje na kôre brezy. Je nabitý radou vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín. Môže pomôcť vyrovnať sa so stresom, upokojuje myseľ a zároveň dodáva energiu.

 

Viac o Chaga sa môžete dozvedieť tu.

Hericium je huba, ktorá svojím tvarom pripomína morský koral. Je vzácnou jedlou hubou, ktorá parazituje na poškodených kmeňoch buku a dubu.

 

vysoký obsah bielkovín, draslíku, fosforu a nízky obsah sodíku. Obsahuje dôležité aminokyseliny, ďalej polysacharidy a polypeptidy. Ďalej obsahuje draslík, zinok, železo, germánium, selén, fosfor, avšak len malé množstvo sodíku.

 

Viac o Hericium sa môžete dozvedieť tu.

Maitake znamená v preklade "Tancujúca huba".  Vyskytuje sa vzácne, a to na kmeňoch, koreňoch a pňoch listnatých stromov, najčastejšie dubov a hrabov.


Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacín, obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a ďalšie) a známe antioxidanty. Je odporúčaná pri únave, k posilneniu energetického systému, pri nespavosti, podráždenosti a duševnej vyčerpanosti a taktiež prispieva k normalizácii látkovej výmeny.

 

Viac o Maitake sa môžete dozvedieť tu.

Shiitake pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde sa už po tisíc rokov používa ako súčasť gastronomického umenia. Pestuje sa na drevu listnatých stromov, najlepšie dubu, buku nebo brezy, asi dva mesiace po porazení.

 

Je obľúbená nielen pro svoju vynikajúcu a originálnu chuť, ale tiež pro obsah látok majúcich priaznivý vplyv na zdravie. Jednou z látok, ktorú shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná sa o glukan, ktorý mimo iné pôsobí tiež ako lapač voľných radikálov a antioxidačná látka.

 

Viac o Shiitake sa môžete dozvedieť tu.

Zatiaľ čo niektoré čínske huby sú už docela známe, iné sa zatiaľ do povedomia milovníkov prírodnej medicíny zatiaľ toľko nedostali. Vymenovať môžeme napríklad Judášovo ucho alebo Pornatku kokosovú.

 

Judášovo ucho (Auricularia) nemá typickú hubovú chuť, v jedlách je príjemne chrumkavá. Hoci nie je toľko známa, má 4. miesto v svetovej produkcii po hlive, shiitake a šampiňónoch. Obsahuje radu vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín a je preto veľmi prospešná.
 

dni
:
hodiny
:
minút
:
sekúnd