Doprava ZDARMA od 75,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servis[email protected]|+421 220 512 509
0
Čínské houby

V súčasnosti narastá záujem o medicínske huby, pochádzajúce (až na výnimky) zo zemí Ďalekého Východu – Číny, Japonska a Vietnamu. Niektoré, ako napríklad Hliva alebo Reishi sú už docela známe, iné sú zatiaľ do nášho povedomia zatiaľ toľko nedostali. Zoznámime sa s niektorými z nich a povieme si, aké prírodné látky obsahujú a čím nám môžu byť nápomocné. 

Cordyceps - Housenice čínská
Zdravá výživa

Cordyceps je himalájskym klenotom, známym už tisíc rokov. U nás sa v poslednej dobe stále častejšie dostáva do hľadáčika športovcom, ktorí využívajú jeho schopnosť k zlepšeniu výkonu a kondície a po tréningu pre regeneráciu svalov.

 

Húsenica, ako sa v našom jazyku Cordycepsu prezýva, je zo všetkých medicínskych najsilnejším dobíjačom energie. Rastie vo veľmi vysokých nadmorských výškach, v horách Tibetu. Je nabitá radou vitamínov, minerálov aj stopových prvkov, ako sú vitamíny B1, B2, B12, E, K aj prospešné omega mastné kyseliny a aminokyseliny.

Hlíva ústřičná
Pitný režim

Hliva je asi najznámejšou čínskou hubou, ktorá si získa obľubu medzi širokou verejnosťou. Má svoje čestné miesto nie len v doplnkoch stravy, bežne sa dnes používa v kulinárskom umení. Obsahuje radu vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín.

 

Hliva obsahuje vitamíny B, C, D a K. Ďalej ešte zinok, železo, draslík, jód alebo selén, dôležité aminokyseliny a proteíny. Prispieva k normálnej funkcií imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

Reishi - Lesklokorka lesklá
Cvičení a pohyb

Reishi je právom označovaná ako " Kráľovná hub ", v starej Číne bola dokonca nazývaná "Božskou hubou nesmrteľnosti". Už v tej dobe boli známe jej vynikajúce vlastnosti podporovať zdravie a predlžovať život. Dnešné vedecké štúdie to potvrdzujú.

 

Obsahuje dôležité polysacharidy ( a to hlavne β-(1, 3)-D-glukany), glykoproteiny, triterpeny, steroly a mnohé ďalšie.

Chaga - Rezavec šikmý
Hubnutí

Rezavec šikmý, ako sa Chaga nazýva v slovenčine, pochádza zo sibírskych stepí, kde parazituje na kôre brezy. Je nabitý radou vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín.

Korálovec ježatý - Hericium
Zelené potraviny

Hericium je huba, ktorá svojím tvarom pripomína morský koral. Je vzácnou jedlou hubou, ktorá parazituje na poškodených kmeňoch buku a dubu.

 

vysoký obsah bielkovín, draslíku, fosforu a nízky obsah sodíku. Obsahuje dôležité aminokyseliny, ďalej polysacharidy a polypeptidy. Ďalej obsahuje draslík, zinok, železo, germánium, selén, fosfor, avšak len malé množstvo sodíku.

Trsnatec lupenitý - Maitake
Přírodní kosmetika

Maitake znamená v preklade "Tancujúca huba".  Vyskytuje sa vzácne, a to na kmeňoch, koreňoch a pňoch listnatých stromov, najčastejšie dubov a hrabov.


Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacín, obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a ďalšie) a známe antioxidanty.

Houževnatec jedlý - Shiitake
Doplňky stravy pro hubnutí

Shiitake pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde sa už po tisíc rokov používa ako súčasť gastronomického umenia. Pestuje sa na drevu listnatých stromov, najlepšie dubu, buku nebo brezy, asi dva mesiace po porazení.

 

Je obľúbená nielen pro svoju vynikajúcu a originálnu chuť, ale tiež pro obsah látok majúcich priaznivý vplyv na zdravie. Jednou z látok, ktorú shiitake obsahuje, je lentinan.

Čínské houby
Pozitivní myšlení

Zatiaľ čo niektoré čínske huby sú už docela známe, iné sa zatiaľ do povedomia milovníkov prírodnej medicíny zatiaľ toľko nedostali. Vymenovať môžeme napríklad Judášovo ucho alebo Pornatku kokosovú.

 

Judášovo ucho (Auricularia) nemá typickú hubovú chuť, v jedlách je príjemne chrumkavá. Hoci nie je toľko známa, má 4. miesto v svetovej produkcii po hlive, shiitake a šampiňónoch. Obsahuje radu vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioaktívnych zlúčenín a je preto veľmi prospešná.