Doprava ZDARMA od 75,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servis[email protected]|+421 220 512 509
0
Detoxikácia - očista tela od škodlivín

Už ste to slovo určite tiež počuli, možno ste premýšľali, čo presne znamená. Alebo ste v tom naopak už skúsení a robí to vášmu telu aj psychike veľmi dobre. Reč je o detoxikácii, čiže očiste tela. A nielen tela – aj mysle, domácnosti, šatníka,… Je skrátka dobré mať všade poriadok, pretože všetko je spolu previazané. Ono to potom naozaj ide ruka v ruke – keď sa očistíte zvnútra, už nebudete chcieť neporiadok všade okolo seba. Ani vo svojej mysli. A keďže práve teraz na jeseň je najlepšie obdobie, kedy sa do takéhoto veľkého upratovania pustiť, poďme si spoločne povedať o detoxikácii pár slov.

Čo je to detoxikácia a ako poznám, že ju potrebujem?

Detoxikace - jak poznám, že ji potřebuji?

Začneme detoxikáciou tela. Naše telo je veľmi múdre, a pre svoju očistu má určité mechanizmy a orgány, ktoré nás zbavujú škodlivín. Ide predovšetkým o pečeň, ktorá filtruje všetky toxíny zo stravy a z liekov. Črevá majú za úlohu všetko z tela odvádzať a lymfatický systém, ktorý zachytáva cudzie toxíny, mikroorganizmy a vstrebáva tuky.


Ale sú tu samozrejme aj ďalšie orgány, všetko je spolu prepojené.


Ako spoznáte, že je na čase svoje telo očistiť? Ak sa dlhšie cítite bez energie, nafúknutý alebo opuchnutý, trpíte častými infekciami a psychicky vám nie je dobre, dajte pozor. To naozaj nie je v poriadku a je na čase s tým niečo urobiť, svojmu telu uľaviť a dostať ho opäť do formy.

Všetko v našom organizme je spolu prepojené a pracuje v maximálnom súlade.

Svoje o tom vie predovšetkým tradičná čínska medicína, ktorá pracuje s orgánovými hodinami a so vzájomne súvisiacimi orgánmi.

Ako podporiť „detoxikačné“ orgány?

Detoxikační orgány

Pečeň – prirodzenú očistu pečene podporí predovšetkým dostatočný pitný režim, čerstvo odšťavené zeleninové šťavy, citrónová šťava alebo pečeňové čaje. Z byliniek sa hodí napríklad ostropestrec mariánsky.


Črevá – je dôležité myslieť na našu črevnú flóru, posilňovať ju, aby bola schopná bojovať s votrelcami a správne spracovať prechádzajúcu potravu. Nie nadarmo sa hovorí, že črevá sú náš druhý mozog – to, v akom stave máme črevá, môže ovplyvňovať aj našu náladu. Vhodné sú probiotiká, ľanové semienka, psyllium, ľahká zdravá strava a dostatok tekutín.


Lymfatický systém – ak sa cítite opuchnutá, unavená a podráždená, dajte pozor. Na vine môže byť stagnujúca lymfa. Potom je fajn zájsť si na lymfatickú masáž a lymfu podporiť aj bylinkovými čajmi a tinktúrami. Tok lymfy podporia tiež miernejšie športy, ako je svižná chôdza alebo plávanie.

Nielen vyššie spomínané, ale aj ďalšie orgány sa spoločne podieľajú na tom, aby udržiavali naše telo čo najviac zdravé, čisté a odolné.

Počas očisty vynechajte mastné, prepálené a nezdravo mastné jedlá. Samozrejmosťou je vynechanie alkoholu a cigariet.

TOP očistné potraviny a nápoje

Zelené potraviny:

Zelené potraviny

 

Chlorella, Spirulina, Mladý jačmeň, Mladá pšenica a ďalšie. Potraviny bohaté na vitamíny, minerály, enzýmy a vlákninu priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Sú skvelé pre vegetariánov, pretože obsahujú dostatok bielkovín.


Zelené superpotraviny pútajú na seba toxíny a prirodzenými cestami ich odvádzajú z tela preč.


Ich dôležitou súčasťou je chlorofyl, teda zelené farbivo, ktoré má zaujímavé vlastnosti pre naše zdravie.

Vláknina:

Vláknina

 

Vláknina podporuje zdravé zažívanie, pomáha prečistiť najmä naše črevá. Prirodzeným zdrojom je zelenina, ovocie, strukoviny a orechy. Vlákninu naopak nezískame zo živočíšnych zdrojov.


Obľúbeným zdrojom vlákniny je Psyllium, čiže Skorocel indický, ale aj mleté ľanové semienka alebo jablčná vláknina.


Odporúčaná denná dávka vlákniny je pre dospelého človeka stanovená na 30-35 gramov.

Detoxikačné bylinky, koreniny a náplasti:

Detoxikačné bylinky

 

Čistiacu schopnosť majú aj niektoré bylinky, koreniny a bylinné náplasti.


Medzi tie najznámejšie patrí najmä žihľava, ktorá pomôže s prečistením krvi a obsahuje minerálne látky, ostropestrec alebo púpava, ktoré pomôžu prečistiť pečeň a žlčník, aloe vera, ktoré okrem očisty podporí aj imunitu a mnoho ďalších.


Z korenia vsaďte na kurkumu, zázvor.

Prečo je očista v dnešnej dobe toľko dôležitá?

Proč je detoxikace důležitá?

Každý deň sa stretávame s hromadou toxínov a škodlivín - v potrave a nápojoch, v ovzduší, vo vode, v kozmetike, … Naše telo je natoľko múdre, že sa ich postupne zbavuje. S niektorými si ale nemusí vedieť rady a potom si ich ukladá. To nám v tele, samozrejme, spôsobuje neplechu.

 

Tiež „nestrávené“ emócie, pocity a krivdy nám na pevnom zdraví nepridajú. Často bývajú tak potlačené v podvedomí, že o nich ani nemusíme vedieť, napriek tomu nám môžu škodiť.

 

Detoxikácia a očista tela, mysle a okolia nás celkovo vyladí, harmonizuje, naštartuje liečebné procesy v organizme a pomáha telu odstraňovať škodlivé látky, ktoré sa v jednotlivých orgánoch hromadia a tým bránia správnej výžive buniek.

Verte, že keď zapracujete na vyčistení svojej fyzickej schránky aj psychiky, už potom nebudete tolerovať ani neporiadok okolo seba ani vo svojich vzťahoch.

Pustíte sa aj do upratovania domácnosti, preberiete staré oblečenie, ktoré ste už dávno nemali na sebe, a celkovo budete túžiť po harmónii všade, kam sa vyberiete.

Aký druh detoxikácie zvoliť?

Akou detoxikacii zvolit

Absolútnym základom je ozdraviť svoj jedálniček, podporiť pitný režim a začať sa najprv aspoň mierne hýbať, ideálne každý deň a zhlboka dýchať. Neverte tomu, že detoxikačné prípravky za vás odvedú všetku prácu. Tieto prípravky, bylinky a oleje len podporia dané orgány v ich správnej, čistiacej funkcii.

 

V prvom rade je dôležité vyčistiť črevá - t.j. cestu, ktorou následne toxíny z tela odchádza podporiť tok našej lymfy. Následne sa môžeme pustiť do očisty pečene, obličiek a ďalších orgánov.

 

Postupne môžete skúsiť zaradiť prerušované či jednodňové pôsty, ktoré podporia regeneráciu organizmu a pomôžu aj s udržaním stabilnej hmotnosti.

 

Na očistu lymfatického systému sú skvelé lymfatické masáže (lymfodrenáže) doplnené lymfatickými bylinkami. Pomôžu s odvodnením tekutín, pri opuchoch, pri celulitíde aj únave.

Ájurvéda a Tradičná čínska medicína diagnostikuje rôzne neduhy a kondíciu jednotlivých orgánov pomocou jazyka.

TIP: Cmúľaním kokosového oleja aspoň 2 minúty v ústach sa toxíny z organizmu navážajú na olej a následne sa olej so slinami vypľuje.