Doprava ZADARMO od 55,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servisinfo@prezdravie.sk|+421 220 512 509
0
0
KupLevandule

Voňavú značku KupLevandule je takmer zbytočné predstavovať. Netreba zoširoka popisovať, že produkty, ktoré ponúka, sú vyrábané z jednej z najobľúbenejších byliniek, a to z levandule lekárskej. Jej vôňa je jemná a predovšetkým upokojujúca. Je vhodnou pomocníčkou pri strese, uvoľňuje napätie pred spánkom či pri bolestiach hlavy. Jej vôňa sa hodí aj do šatníkov, pretože nádherne prevonia oblečenie a zároveň odpudzuje mole. Levanduľa má však využitie aj v kuchyni, a to už nevie úplne každý. Taká šálka čaju z kvietkov levandule spolu s levanduľovými sušienkami dokáže upokojiť aj tých najväčších mrzúňov.

Kto za tým všetkým stojí

Všetky kvety, z ktorých sú produkty zhotovené, prejdú rukami Olči Pospíšilovej, zakladateľky a hlavnej tvorkyne značky KupLevandule. O vlastnom podnikaní snívala už pri vysokoškolskom štúdiu, ale to ešte nebol ten správny čas. Ten prišiel v roku 2012, keď opustila kancelárske kreslo, vrátila sa do svojej domoviny a so svojou rodinou zasadila 1000 sadeníc levandule.

„Je to neustála práca, ktorá prináša radosť, úsmev, ale občas aj mozole na rukách,“ zhŕňa do jednej vety, čo je pre ňu KupLevandule. Jej voňavé políčka môžete nájsť na Vysočine, kde ju k miestu púta nielen láska k prírode, ale aj rodné korene. „V dnešnej uponáhľanej dobe je to útek k niečomu takému upokojujúcemu.“

Produkty KupLevandule sú ručne pripravované a o každom sa dá povedať, že je 100 % originálny. Olča sa nebojí sadnúť si za šijací stroj a ušiť nahrievacie vankúšiky, obliecť si zásteru a napiecť sušienky a zároveň vziať do rúk motyku. „Nie som superžena,“ smeje sa, nie som ani stopercentná, ale robím veci, ktoré ma bavia, napĺňajú a užívam si život, ako najviac sa dá.“

Levanduľový čaj porciovaný 10 x 2 g
KupLevandule
Levanduľový čaj porciovaný 10 x 2 g
pozajtra u vás
Sprej na vankúš 30 ml
KupLevandule
Sprej na vankúš 30 ml
pozajtra u vás
Nahrievací vankúšik levandule + vonné vrecko zadarmo
KupLevandule
Nahrievací vankúšik levandule + vonné vrecko zadarmo
pozajtra u vás
Levanduľový kúpeľ 20 g
KupLevandule
Levanduľový kúpeľ 20 g
pozajtra u vás
Levanduľové sušienky 55 g
KupLevandule
Levanduľové sušienky 55 g
pozajtra u vás
Levanduľový osviežovač vzduchu 100 ml
KupLevandule
Levanduľový osviežovač vzduchu 100 ml
pozajtra u vás
Jablkový lekvár s levanduľou 350 g
KupLevandule
Jablkový lekvár s levanduľou 350 g
pozajtra u vás
Kvetinová levanduľová voda 200 ml
KupLevandule
Kvetinová levanduľová voda 200 ml
pozajtra u vás
Levanduľa sypaná 30 g
KupLevandule
Levanduľa sypaná 30 g
pozajtra u vás

Správna starostlivosť o levanduľu

Najčastejšie otázky na správne pestovanie levandule sú charakteru, kedy sadiť, aký použiť substrát, ako ju zalievať, čím hnojiť a kedy a ako strihať…

Keď to vezmeme od začiatku, tak levanduľu odporúčam vysádzať na jar. Hneď ako sa skončí obdobie troch zamrznutých, teda v druhej polovici mája, sa môžete pustiť do práce. Výsadbu môžete previesť na záhonoch aj v kvetináčoch. Hlavne sa musíte zamerať na slnečné miesto. To má vplyv na súkvetie aj na výslednú vôňu. Môžete zasievať semienka, ale to začínate už vo februári. Je to proces na dlhšiu trať a chce to aj nejakú skúsenosť. Odporúčam si teda zadovážiť sadenice. Sadenica by mala byť pekne zakorenená. To spoznáte jednoducho, keď ju vyklepete z kvetináča, tak by mala mať zdravé korene. Substrát by nemal byť náročný na hnojivá. Teda po vysadení len zľahka zaliať. Pozor na premokrenie, vodu vyložene neznášajú. Čím menej jej dáte, tým viac sa vám odmenia.

Tu prichádza ďalší krok, a to druhy levandule, pretože z toho budeme vychádzať, ako sa o ňu správne starať. Existuje vyše 40 druhov, vrátane krížencov. U nás je najznámejšia, a i ja sa jej venujem, levanduľa lekárska, ktorá je známa aj pod názvom levanduľa úzkolistá. V našich českých podmienkach má dokonalú mrazuvzdornosť. Ďalším druhom, s ktorým sa v našich končinách stretnete najviac, je levanduľa prostredná, či skrátene lavandin. Nevýhodou tejto rastliny je nižšia odolnosť voči silnému mrazu, lepšie sa preto hodí na chránené stanoviská. Spoznáte ju podľa dlhých stoniek s veľkým množstvom kvetov. 

Zber

Určite vás bude zaujímať, kedy levanduľu strihať. Každý rok na jar potrebuje určitú starostlivosť. Levanduľa lekárska sa strihá až na 1/3 svojej výšky, ale pozor, nie až úplne do dreva. Ak sa tak stane, bude vám veľmi ťažko obrastať. Levanduľa prostredná sa strihá iba kozmeticky. Nepotrebuje razantný strih.

Najčastejšie otázky sú, kedy strihať, aby sa nevysypala, aby bola pekná vo vázičke. Tu sa musíte rozhodnúť, či chcete mať krásnu fialovú záhradku alebo peknú kytičku vo vázičke. Presnejšie, kvety sa musia strihať ešte pred celým rozkvetom. Potom sa nevysypú a robia radosť celý rok. Levanduľa nekvitne naraz, musíte vyberať z rastliny tie pravé kvety. Vlastne musíte vychytať ten správny čas na strih, keď nie sú kvety úplne rozvité.

Mám pár zásad, ktoré vždy odporúčam:

 • levanduľu zbieram vždy za slnečného dňa, keď majú kvety najväčšiu silu, nikdy nie za vlhka
 • zbieram iba kvety pred plným rozvinutím, inak by opadávali
 • kvety zviažem do snopov a zavesím na suché miesto

Domáce levanduľové tvorenie:

Levanduľový sirup

 • 1 liter vody
 • hrsť levandule
 • 1 kg cukru

Hrsť levandule necháme lúhovať v 1 litri vody cez noc. Druhý deň tekutinu zlejeme cez husté sitko do väčšej nádoby a prisypeme 1 kg cukru. Povaríme, aby sa cukor riadne rozpustil. Po úplnom rozpustení cukru zlejeme sirup do fliaš cez husté sitko vyložené plátnom. Pije sa podľa chuti rozriedený studenou vodou, prípadne s ľadom.

Levanduľový repelent

 • 10 – 15 g sušenej levandule
 • 1 lyžica vínneho octu
 • 1/2 l vody

 

Priveďte vodu k varu a pridajte levanduľu. Odstavte a nechajte vylúhovať. Potom sceďte nálev z levandule a pridajte lyžicu vínneho octu. Tekutiny dôkladne premiešajte a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Takto jednoducho sa môžete vyzbrojiť proti komárom, ktoré budú levanduľové silice odpudzovať.

 

Levanduľový koláč

 • 175 g rozpusteného masla
 • 175 g práškového cukru
 • 3 rozšľahané vajcia
 • 175 g hladkej múky
 • 2 lyžice čerstvých levanduľových kvetov alebo 1 lyžica sušenej mletej kuchynskej levandule
 • 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
 • 2 lyžice mlieka
 • 1/2 lyžičky vody
 • niekoľko čerstvých levanduľových kvetov na dozdobenie

Najprv dohladka zmiešajte maslo s cukrom. Potom pridajte vajce a dobre rozmiešajte. Vmiešajte múku, levanduľu, vanilku a mlieko. Cesto vlejte do cca 20 cm širokej formy a zhruba hodinu pečte v predhriatej rúre na cca 180 °C. Potom nechajte vychladnúť. V priebehu chladnutia si pripravte polevu. Zmiešajte práškový cukor s vodou a miešajte tak dlho, až dostanete homogénnu a hladkú hmotu. Nalejte na koláč a ozdobte čerstvými levanduľovými kvetmi.

KupLevandule