Doprava ZDARMA od 75,00 € | 2 mesiace na vrátenieZákaznícky servis[email protected]|+421 220 512 509
0
Jak se chránit před klíšťaty

Je tu jar a s ňou aj sezóna kliešťov. Pretože rovnako ako niekoľko posledných zim, aj táto zima bola veľmi teplá, týmto drobným parazitom sa veľmi dobre darí. Veselo sa množia a z prechádzok si sem tam nejaké domov donesieme my aj naši maznáčikovia. Poďme si povedať dôležité informácie o kliešťoch, ako pred nimi chrániť seba aj zvieratá, prezradíme vám recept na domáci repelent podľa Dity Oškerovej a ako presne postupovať pri ich odstraňovaní.

Prevencia je dôležitá – ako sa chrániť pred kliešťami?

Obrázek Ochrana před klíšťaty - repelent
  • Repelenty - môžeme zvoliť rôzne, od sprejov až po repelentné náramky.

 

  • Doplnky stravy - napríklad vitamíny B-komplexu kliešťom ani inému bodavému hmyzu nevoňajú, naviac prospejú celému organizmu. Taktiež je dôležité posilňovať imunitný systém.

 

  • Esenciálne oleje - niektoré rastlinky a prírodné oleje z nich sú pre kliešťov odpudzujúce. Patrí medzi nich napríklad Tea Tree, Citronella, Rozmarín, Levanduľa nebo Mäta. 

 

  • Vhodné oblečenie - do  prírody zvoľte svetlé, hladké nohavice, na ktorých prípadne škodcu ľahko postrehnete a môžete ho hneď dať dole. Obujte si topánky s plnou špičkou, napríklad tenisky, ideálne tiež svetlé

Ako vybrať kliešťa?

Obrázek Jak vyndat klíště

 

  • Keď sa vrátite domov z prechádzky, prehliadnite seba, svoje deti aj maznáčika, aby ste prípadného kliešťa odstránili čo najrýchlejšie.

 

  • Keď kliešťa objavíte už prisaté, je skvelé mať po ruke špeciálny roztok Kliešťak, ktorým ho zakvapkáte a ktorý ho okamžite paralyzuje, znehybní a usmrtí, takže nemôže vyvrhnúť späť obsah svojich útrob. Škodcu potom jednoducho odstráňte. Súčasne postihnuté miesto dezinfikujte.

 

  • Pokiaľ doma tento roztok nemáte, postupujte opatrne. Špeciálnou pinzetou kliešťa uchopte čo najbližšie pri pokožke a vykývajte ho tak, aby sa neoddelila hlavička a neostala v rane. Miesto potom starostlivo dezinfikujte a umyte si ruky. Kliešťom nikdy nekrúťte a nestláčajte ho.

Chráňte domácich maznáčikov pred kliešťami

Obrázek Přípravky proti klíšťatům pro zvířata

Dá sa povedať, že ďaleko častejšie ako nás napadajú kliešte našich maznáčikov. Je to hlavne tým, že sú nízko pri zemi a že majú chlpy, na ktoré sa kliešť ľahko prichytí a dostane sa až ku koži. Môže sa potom stať aj to, že neprisatý kliešť doma psíkovi odpadne. Preto si maznáčikovia zaslúžia maximálnu starostlivosť, existujú napríklad špeciálne tablety, obojky, vodičky a repelenty pre psíkov a mačičky. Čím skôr kliešťa na svojom psovi objavíte a odstránite, tým nižšie bude riziko prenosu ochorenia. Môžete tiež podporiť imunitu svojho miláčika, aby sa s prípadnými ťažkosťami jeho telo lepšie vyrovnalo.


Po prechádzke maznáčika starostlivo prehliadnite. Ako vybrať kliešťa psovi alebo mačke?

  • Hlavnú pozornosť venujte hlavne, uškám, krku a vnútornej strane stehien zvieraťa. Kliešť sa najradšej prisaje na miesto, kde je málo srsti a tenšia koža.

 

  • Nejednoduchšie odstránite kliešťa špeciálnou pinzetou priamo k tomu určenou. Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie u kože zvieraťa a čo najjemnejšie ho vytiahnite.

 

  • Ranu vydezinfikujte a pravidelne kontrolujte prípadné začervenanie. Pokiaľ zaznamenáte zvýšenú únavu a malátnosť svojho maznáčika, navštívte veterinára.